SON DAKİKA

newsstv24

Kontakt lensleri kullanırken bakın nelere dikkat edilmelidir

Kontakt lensleri kullanırken bakın nelere dikkat edilmelidir
Bu haber 08 Ekim 2023 - 23:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kontakt lensleri kullanırken bakın nelere dikkat edilmelidir
Kontakt lens takarken nelere dikkat edilmelidir? Kontakt lens kullanımı miyopi, hipermetropi ve astigmatizm gibi kırma kusurlarının tedavisinde çok önemli bir rol oynar.

Teknolojinin ilerlemesiyle kontakt lenslerin malzemesi, şekli, tasarımı ve yüzey kaplamasında büyük iyileştirmeler yapılmıştır. Kırma olan bu tarz kusurlarının giderilmesinden miyopinin dahada ilerlemesinin engellenmesi zamanına kadar çeşitli amaçlarla gayelerle kullanılan kontakt lensler hasta konforuna büyük önemli katkılar yararlar sağlamaktadır. Ancak doğru lens seçimi için bu alanda deneyimli uzmanlara danışmak gerekir. Memorial Ankara Hastanesi Hastalıkları Bölümü Dikkatine Prof. Dr. Koray Gümüş, kontakt lenslerin özellikleri ve kullanımları hakkında bilgi verdi.

Yeni nesil kontakt lensler çok daha güvenli ve daha kolay
Göz içindeki kırma kusurlarının tedavisi için gözlük kullanmak istemeyen hastalar genellikle kontakt lens kullanmayı daha çok severler. Oksijen geçirgenliği, malzeme özelliklerinde önemli bir değişiklik yapılarak artırılır; Tasarımı, su içeriği, kenar yapıları ve yüzeyleri önemli ölçüde güncellenen kontakt lensler, hastalar için daha güvenli, daha uzun ve daha kolay kullanım sağlar.

Çoğunlukla miyopi ve hipermetrop kusurlarının düzeltilmesi için tercih edilir.

Günümüzde kontakt lensler, miyopi ve hipermetrop gibi kırma kusurlarını düzeltmek için daha çok tercih edilmektedir. Ancak 45 yaşın üzerindeki nüfusun gezegenin her yerinde artması ve dolayısıyla görme bozukluğunun daha da yaygınlaşması ile yeni nesil multifokal kontakt lensler üretilmeye başlandı. Bu lensler, hastaların hem yakını hem de fazlasıyla, günlük aktivitelerinde gözlüğe ihtiyaç duymadıklarını anlamalarını sağlar.

Astigmatınız varsa, cevap torik kontakt lenslerdir!

Astigmatizm, göz kusurları arasında oldukça yaygın olan bir kırma hatası olabilir, ancak genellikle kontakt lens takarken olmadığı varsayılır. Baş ağrısına ve göz yorgunluğuna neden olan astigmatizmayı ortadan kaldıran torik kontakt lensli hastalarda çok daha iyi bir görme kalitesi sağlamak mümkündür. Bu nedenle astigmat hastalarına torik kontakt lens kullanımı önerilmelidir.

Kornea yaraları bandaj (terapötik) lenslerle tedavi edilir
Kontakt lenslerin bir başka kullanımı da kornea yüzeyindeki yaraları tedavi etmektir. Terapötik kontakt lens adı verilen bandaj, yani kornea içindeki yara bölgesi terapötik lenslerle örtülür. Bu tür lensler özellikle PRK yöntemi (Excimer Laser) veya çapraz bağlama tedavisi sonrası kısa bir süre kullanılmaktadır. Bu tür kontakt lensler, kuru hastalığı olan hastalarda da yaygındır.

Özel günler için tasarlanmış kontakt lenslerle hayat daha kolay!

Bazı özel durumlarda (çok yüksek veya düzensiz astigmat) ve birkaç kornea hastalığında (keratokonus) özel tasarlanmış kontakt lensler kullanılmaktadır. Bu örnekler arasında yumuşak keratokonus lensleri, sert gaz geçirgen kontakt lensler, hibrit lensler (hem sert hem de yumuşak malzemelerle) ve skleral lensler bulunur. Bu lensler sayesinde, gözlükle görme düzeyi ve kalitesi düşük olan hastalara genellikle daha kaliteli bir görüş sağlanır.
Işık hassasiyetine karşı “kararan camlar”
Teknolojinin dahada gelişmesine paralel olarak bu son zamanlarda dahada iyi bir şekilde geliştirilen lens türlerinden olan biri de koyulaşan yani renk değiştiren lenslerdir. Bu camlar özellikle ışığa duyarlı, karanlıkta araç kullanmakta güçlük çeken ve ekran ışığından rahatsız olan kişiler için oldukça başarılı sonuçlar veriyor. İç ve dış ortamdaki güneş ışığının yoğunluğuna uygun, dikkat çeken güneş ışığı miktarını sürekli ve hızlı bir şekilde ayarlayan bu camlar, aynı zamanda yüksek UV koruması yaparak gözleri UV’nin zararlı etkilerinden de korur.

Karanlıkta takılan özel tasarlanmış lensler ile miyopinin ilerlemesi durdurulur.

Çalışmalar, miyopinin son yıllarda özellikle çocuklarda ilerlediğini göstermiştir. Bu ilerlemeyi durdurmaları gerektiğine dair kanıtları olan ve karanlıkta kullanılacak olan “Ortokeratoloji” adı verilen özel olarak tasarlanmış lensler vardır. Hastalar bu lensi karanlıkta takarlar ve sabah uyandıklarında çıkarırlar. gündüzleri ise lens ve gözlük kullanmadan hayatlarına devam ediyorlar.

Yeni trend: Günlük tek kullanımlık lensler

Gezegenin her yerinde trend olan günlük tek kullanımlık kontakt lenslerde günde bir yedek lens takılmakta ve bu sayede bakım ihtiyacı ortadan kalkmaktadır. Bu lensler özellikle çok yoğun çalışan, bakımı etkilemek istemeyen, sadece özel günlerde lens takmak ve spor yapmak gibi kişiler için önerilir.

Kontakt lenslerinizi doğru kullanın, göz sağlığınızı koruyun!

Kontakt lenslerin doğru kullanımı büyük önem taşımaktadır. Çünkü lenslerin yanlış ve kötü kullanımı istenmeyen sonuçlara neden olabilmekte ve hatta görme kaybına neden olabilmektedir. Kontakt lens kullanan veya kullanmak isteyen kişiler öncelikle bir göz doktoru tarafından takip edilmelidir. Lens kullanımı genellikle kendi kendine bakabilen ve kişisel hijyen sağlama bildirimine sahip olan 12-13 yaşları arasında tavsiye edilir.

Kontakt lens takarken neye konsantre olmalıyız?
Kullanılan lensler sık sık değiştirilmeli, lenslerin kullanım süresi aşılmamalıdır,
Gece uykusunda lens kullanılmaması (ortokeratoloji lensleri hariç) ve göz içine lens takılarak uyumayacak olması,
Kontakt lens ve solüsyonları kaynağı bilinmeyen yerlerden (internetten) satın alınmamalıdır,
Havuza veya duşa enfeksiyon teh-likesine karşı lens ile girmeyin,
Kontakt lenslere doktorun önerdiği cevap dışında herhangi bir solüsyon veya sıvı ile temas ettirilmemesi,
Lens kullanırken, gözde kızarıklık, batma hissi, çapaklanma veya bulanık görme, lens derhal çıkarılmalı ve bir doktora danışılmalıdır.
Lensler makyaj malzemesi ile kirletilmemeli ve makyaj yapılmadan önce takılacak,
Gözlük ve lens teması dönüşümlü olarak kullanılmalı, 10-12 saat lens kullanımından sonra gözlüğe devam edilmelidir,
Kozmetik amaçlı kullanılan renkli lensler, kornea veya göz yüzeyinde herhangi bir soruna yol açmaması için doktor kontrolünde dahi kullanılmalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA